Bank Spółdzielczy w Wysokiem Mazowieckiem jest bankiem stabilnym o 130-letniej tradycji. Kapitał Banku jest w 100% polski. Ponadto bezpieczeństwo naszego Banku potwierdzają zdobyte certyfikaty: BS EN ISO 9001:2000 (nr certyfikatu FS 5062430) oraz Bank Przyjazny dla Przedsiębiorców.

 

Sektor Bankowości Spółdzielczej oparty jest na polskim kapitale. Właścicielami banków spółdzielczych są udziałowcy (spółdzielcy), będący jednocześnie klientami banków. Struktura ta zapewnia stabilność właścicielską. Kapitał zebrany w bankach spółdzielczych jest w 100% Polski. Banki zrzeszające, będące jednocześnie bankami komercyjnymi, są własnością polskich banków spółdzielczych. Największy bank zrzeszający - Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. w 86,33% należy do banków spółdzielczych. Większość pozostałych akcji tego Banku posiadają również polskie podmioty. Żaden z funkcjonujących banków zrzeszających, w tym BPS S.A., nie podlega bezpośrednim wpływom rynków kapitałowych oraz zagranicznych rynków finansowych.

Bezpieczeństwo banków spółdzielczych gwarantuje również duży stabilny kapitał, umożliwiający absorbowanie ryzyka wynikającego z prowadzonej działalności.

Możemy pochwalić się najlepszymi wynikami w naszej historii. W momencie gdy w sektorze bankowym obserwowano spowolnienie, banki spółdzielcze pracowały dla swoich klientów, najkorzystniej na rynku. Dziś konserwatywne podejście do podejmowanego ryzyka, bezpieczne działanie banków spółdzielczych daje nam gwarancje, że kryzys finansowy jaki powstał w Stanach Zjednoczonych nie dotknie, ani banków spółdzielczych, ani naszych Klientów.

W Polsce nie występują realne przesłanki powstania kryzysu. Napięcie na rynku wiąże się z nadmiarem informacji w mediach dotyczących sytuacji na giełdzie papierów wartościowych, rynku bankowym w Stanach Zjednoczonych oraz pojedynczych przypadkach złego zarządzania bankami w Europie. Racjonalnymi, pod względem ekonomicznym, powodami dobrej sytuacji naszego sektora w długim terminie są: brak zaangażowania banków w ryzykowne papiery wartościowe, stosunkowo niskie zadłużenie Polaków, wysoki przyrost PKB w stosunku do innych krajów Unii Europejskiej, popyt wewnętrzny wspierany przez spadające bezrobocie oraz rosnące płace Polaków.