Nowoczesne gospodarstwa rolne charakteryzuje przede wszystkim automatyzacja, Automatyzacja w obszarze produkcji wiąże się niestety najczęściej ze zwiększeniem zużycia prądu elektrycznego, a co za tym idzie zwiększeniem rachunków za prąd elek­tryczny. O tym jak można sobie z tym poradzić w krótkim wywiadzie przeprowadzonym przez nasz Bank opowiada Pan Tadeusz Perkowski – Klient Banku Spółdzielczego w Wysokiem Mazowieckiem.

Dlaczego zdecydował się Pan na montaż instalacji?

Koszty produkcji rosną zdecydowanie szybciej niż byśmy chcieli. Aby zwiększyć dochodowość gospodarstwa musimy zwiększać skalę produkcji lub szukać oszczędności. Ja podchodzę do tego racjonalnie – staram się to ze sobą łączyć, szukać nowych rozwiązań. Obniżenie rachunku za prąd to była moja główna motywacja.

Od kiedy korzysta Pan z energii słonecznej i czy może Pan powiedzieć jakie są korzyści.

Inwestycja została zrealizowana w czerwcu ubiegłego roku. Pierwsze rozliczenia za prąd poka­zują, że się opłacało. Koszty zużycia energii elek­trycznej zmniejszyły się o połowę i według moich wyliczeń poniesione nakłady zwrócą mi się szyb­ciej niż się spodziewałem. Nie muszę się już też tak bardzo obawiać przyszłych podwyżek cen energii elektrycznej. Posiadanie paneli w dużym stopniu mi je zrekompensuje. Dodatkowymi korzyściami dla gospodarstwa były ulga inwestycyjna i zwrot Vat, które uczyniły inwestycję jeszcze bardziej opłacalną.

Nie mogę w tym miejscu nie wspomnieć o udziale i roli Banku Spółdzielczego w Wysokiem Mazo­wieckiem w całym przedsięwzięciu, o wsparciu, bez którego byłoby zdecydowanie trudniej.

Czyli warto?

Zdecydowanie TAK. Warto szukać nowych roz­wiązań, zwłaszcza takich, które prowadzą w dobrą stronę. Rozwiązań, które umożliwią dalszy rozwój mojego gospodarstwa. Warto też współpracować z solidnymi, sprawdzonymi partnerami takimi jak Państwa Bank.

 

Fotowoltaika w praktyce